Robakks Robakks
373
BLOG

czym jest czas

Robakks Robakks Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

 

Stalo się, że bloger  Zbyszek M.   napisał notkę  "Pan doktor zawraca Wisłę kijem"  a ja napisałem komentarz, który następnie wysłałem, lecz okazało się, że w tym czasie gdy pisałem - notka zniknęła, więc komentarz poszedł w próżnię. Szkoda trochę tego tekstu, więc odtwarzam go tutaj, bo może komuś się spodoba i podyskutujemy ... ? :)

Oto ten tekst:

@ZBYSZEK M. - Pan doktor zawraca Wisłę kijem

Pomijając już ten trywialny szczegół, że według OTW Alberta Einsteina czas nie upływa, gdyż jest czwartym, statycznym przestrzennym wymiarem czaso-przestrzeni, więc zawracaniem czasu nie ma co sobie dupy zawracać, może warto byłoby zadać sobie najpierw proste pytanie — czym jest czas? Z czego on się składa? Z materii? Z energii? Żeby zawracać czas, to najpierw dobrze byłoby wiedzieć czym on jest i z czego się składa!

Zanim Kartezjusz wymyślił liniowy układ współrzędnych prostokątnych, w którym to układzie 3 proste prostopadłe osie liczbowe przecinają się w punkcie ZERO - ludzie znali już takie geometryczne pojęcia jak długość i odległość. Novum polegało na tym, że za pomocą układu kartezjańskiego można było opisać lokalizację przestrzenną dowolnego punktu, figury, czy bryły, bo wystarczyło każdemu punktowi przypisać 3 współrzędne x,y,z, a dalszy rozwój tej idei doprowadził do wyodrębnienia się geometrii analitycznej, w której nie musi się każdemu punktowi przypisywać 3 współrzędnych, bo wystarczy obiekt opisać równaniem, a wówczas współrzędne dowolnego punktu można wyliczyć arytmetycznie/algebraicznie.
W odniesieniu do fizyki - kartezjański układ współrzędnych stanowił bezwzględny układ odniesienia, lecz w wielu zastosowaniach był niewygodny, bo jak wiadomo Ziemia porusza się wraz z obserwatorami, więc przemieszcza się także początek układu (ale to dygresja).
Osie liczbowe w układzie współrzędnych kartezjańskich - to są 3 nieskończenie długie linijki wyskalowane liczbami rzeczywistymi, przy czym wśród liczb występujących na osiach można wyróżnić 3 grupy:
      • liczby całkowite
      • liczby wymierne (ułamki)
      • liczby niewymierne.

Ewolucja pojęć
Znane z języka potocznego takie geometryczne pojęcia jak długość i odległość nabrały nowego znaczenia. Chcąc wiedzieć jaka jest odległość pomiędzy dwoma punktami wystarczyło odjąć ich współrzędne. Analogicznie długość odcinków wyznaczano tą samą metodą przykładając badany odcinek do osi liczbowej. Tak powstawały nowe definicje:

Długość odcinka (definicja)
Długością odcinka umiejscowionego na osi liczbowej, jest różnica pomiędzy współrzędnymi początku i końca.


Powyższa definicja dotyczy odcinka na osi wyskalowanej w jednostkach długości, ale rozwój nauk ścisłych pokazał, że osie liczbowe można wyskalować nie tylko w jednostkach długości....

I tak po tym krótkim wstępie doszedłem do odpowiedzi na pytania o czas:
czym jest czas? - czas jest mianowaniem osi czasu.
Z czego on się składa? - czas składa się z kolejno postępujących po sobie chwil dt.
Z materii? Z energii? - czas jest własnością przestrzeni w której występuje materia i energia. Gęstość materii/energii w danym miejscu przestrzeni wpływa na własność tej przestrzeni, a więc czas jest zależny tak od materii jak i od energii.

Żeby zawracać czas, to najpierw dobrze byłoby wiedzieć czym on jest i z czego się składa!

Zawracać własność? ;DDD
Własnością cukru jest jego słodkość. Czy można zawrócić tę własność (słodkość)???
Co by to było... (?)
Słodkość zawrócona = antysłodkość??? ;D

Edward Robak* z Nowej Huty   ۞  Technik Elektronik :)
http://larix.salon24.pl/733437,pan-doktor-zawraca-wisle-kijem

 

Robakks
O mnie Robakks

konsekwentny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie